Ogłoszenie


#16 2015-09-01 19:46:23

Shinjo Hanako

Gość

Re: Mafia XIX

Kyoko, to o czym piszesz nie jest możliwe. Gdy mafia zabije jednego z kółka, to drugi nie stani się zwykłym zielonym, bo jego kolega z kółka napisze przed śmiercią haiku. Za to Kapłan rzeczywiście może chronić kółko, ale wciąż szansa, że wybierze dobrą osobę, wciąż będzie tylko 50 procent. Ujawnienie pomoże tak samo miastu w typowaniu czerwonych, jak mafii w typowaniu zielonych z umiejkami. Dlatego nie sądzę, by było przydatne od razu się ujawniać...

Odnośnie pojedynków podoba mi się to, o czym wspomniał Masamune, że w kryzysowej sytuacji mogą się one przydać miastu. Powiem więcej: dają one szanse nawet na wygranie gry, w której pozostanie tyle samo czerwonych co zielonych! Miastowy z niskim numerem ma wtedy szansę na zabranie prawa głosu jednemu mafiozie. Jeśli dodatkowo w nocy bloker zdoła zablokować zabójcę, to miasto odzyska przewagę! A jak się nie uda, to na drugi dzień sytuacja się powtórzy i miasto wciąż nie będzie na przegranej pozycji.

Zastanawia mnie jeszcze, czy pan Moruzagi mógł dać inne numery niż od 1 do 11. Nie zostało to sprecyzowane umyślnie, czy po prostu pan Moruzagi uznał to za oczywiste? Bo co jeśli przydzielilliczby od 3 do 13? Chyba łatwiej by się grał, wiedząc jakie numerki są w grze... Czy Mistrz Gry mógłby to sprecyzować?

 

#17 2015-09-01 19:58:29

Shinjo Hanako

Gość

Re: Mafia XIX

Shizue napisał:

Przecież gdy mafia się domyśli kto jest w kółku to szybkie nocne zabójstwo, spowoduje że drugi stanie sie zwykłym zielony.

Jak to zwykłym? Byłby ujawniony, a to jednak pomaga miastu.

Shizue napisał:

Shinjo Hanako, Matsu Saori
Kto według was jest silniejszy, rabin czy sensor?

Moim zdaniem rabin. Może poczekam na sąd Saori, zanim uzasadnię swój.

 

#18 2015-09-01 19:58:58

Mistrz Gry

Udasj Kahd

Re: Mafia XIX

Shinjo Hanako napisał:

Zastanawia mnie jeszcze, czy pan Moruzagi mógł dać inne numery niż od 1 do 11. Nie zostało to sprecyzowane umyślnie, czy po prostu pan Moruzagi uznał to za oczywiste? Bo co jeśli przydzielilliczby od 3 do 13? Chyba łatwiej by się grał, wiedząc jakie numerki są w grze... Czy Mistrz Gry mógłby to sprecyzować?

Żałuję bardzo ale na to nie wpadłem
Jest gracz z numerkiem 1, jest gracz z numerkiem 2 ... z numerkiem 10 i jest gracz z numerkiem 11.


2.09.2016 - Dzień w którym zatrzymało się forum ~ Yoshi

Offline

 

#19 2015-09-01 20:56:58

Akodo Masamune

Gość

Re: Mafia XIX

Doji Ginko napisał:

A największe jaja musi mieć miastowy z numerem 1. Jeżeli on go oczywiście ma.

Nie jaja, a mózg. Miastowy z 1 nie może ryzykować i atakować kogo popadnie bo tym sposobem zaszkodzi miastu i ściągnie na siebie podejrzenia, a to nie wróży nic dobrego.

Doji Ginko napisał:

Oczywiście nie zgadzam się z Akodo i Asahina. Czerwony z jedynką to nie jest wcale taka wielka przewaga, przecież jak zacznie wyzywać na pojedynki na prawo i lewo, to zaraz go ludzie zaczną podejrzewać, więc używanie pojedynków musi raczej zachować jako ostateczność. Także nie bałbym się tego aż tak bardzo.
Gorzej jeżeli numer 1 ma właśnie miastowy, który za wiele z gry nie ogarnia. Z drugiej strony przecież do pojedynków wcale nie musi dojść, a konsekwencje nie przyjęcia go nie są dramatyczne, po prostu indywidualne ( kto jakiej wielkości ma jaja samurajskie)
Więc nie wiem skąd ta panika. Pojedynki to smaczek do gry, który wcale nie musi wejść w życie.

W moim poprzednim poście mówiłem ogólnie o tej mechanice nie o konkretnych numerkach. Natomiast skutki nie przyjęcia pojedynku są dramatyczne co to za miasto bez możliwości głosowania, załóżmy że jakimś tam trafem odbędą się 3 pojedynki i wszystkie 3 nie odbyły się, jest 11 graczy do linczu potrzeba 6 głosów, głosować mogą 8 osób czyli, aby lincz się odbył musielibyśmy być niemal jednogłośni co na obecnym stanie gry jest nie możliwe na dodatek mafia na pewno by wykorzystywała taką okazję i przeszkadzała w linczu.

Doji Ginko napisał:

Czyżby kompleks numerków?

Może wręcz przeciwnie, uśpić czujność pokazać, że się jest łatwym celem przyjąć pojedynek, a tu niespodzianka.

Kitsuki Shigeharu napisał:

Jaką według was Kółko powinno przyjąć strategię? Z jednej strony mogą się ujawnić przez co miasto zyska niepodważalnych zielonych, ale z drugiej nie muszą tego robić dopóki nie są zagrożeni linczem.
Może powinni poczekać i ujawnić się dopiero drugiego dnia bądź w sytuacji kryzysowej?

Na pewno się nie ujawniać, bo przez to mogą się stać łatwym celem zabójstwa, lecz z drugiej strony należy pamiętać, że równie dobrze mafia może skorzystać z takiej strategi i podszyć się pod kółko różańcowe więc tutaj z tym ujawnianiem trzeba być czujnym, aby nie pójść za nie odpowiednia grupką

Kitsuki Shigeharu napisał:

Według mnie kółko różańcowe powinno ujawnić się bardzo późno, ponieważ ujawnieni zieloni bez umiejek z jednej strony będą celem dla zabójstw nocnych mafii (bo to pewni zieloni), a z drugiej nie będą chronieni przez kapłana ani targetowani przez blokera mafii (bo nie mają umiejek). Co o tym sądzicie?

Nie do końca równie dobrze mafia może stwierdzić: "Acha oni są pewnymi zielonymi, więc będą chronieni przez kapłana, wiec lepiej zabić kogoś innego" bądź też odwrotnie zaatakują kółko różańcowe myśląc że kapłan będzie chronił innych. No, ale jedynym warunkiem jest to że kapłan musi żyć, jak nie dożyje tej fazy gry to kółko różańcowe po ujawnieniu jest łatwym celem dla mafii.

Asahina Shizue napisał:

Akodo Masamune, Doji Ginko, Asako Kyoko
Przypuśćmy, że jesteś w mieście. Jaka jest twoja strategia na grę?

Starać się być aktywny, nie na rodzaju activelurka, który ogranicza się do linjkowego posta raz na jakiś czas, tylko bardziej analizować, wyciągać jakieś wnioski z postów, czy też pociągnąć za język kogoś od czasu do czasu, wiem że z tą aktywnością bywa różnie bo np. można nie mieć materiału na posta, bądź też nie dostrzec kilku kwestii. 

Shinjo Hanako napisał:

Moim zdaniem rabin. Może poczekam na sąd Saori, zanim uzasadnię swój.

Dlaczego chcesz czekać na Saori?

 

#20 2015-09-01 21:24:01

Shiba Kei

Gość

Re: Mafia XIX

Kitsuki Shigeharu napisał:

Jaką według was Kółko powinno przyjąć strategię? Z jednej strony mogą się ujawnić przez co miasto zyska niepodważalnych zielonych, ale z drugiej nie muszą tego robić dopóki nie są zagrożeni linczem.

Po co należący do kółka mieliby się do tego przyznawać? To idiotyczne. Na ich miejscu nie przyznałbym się do tego nawet w krytycznej sytuacji, bo w pewnym sensie może to być zagrywka mafijna. Wyobraźmy sobie, że któryś z mafiozów idzie pod nóż, jest bliski zlinczowania, gdy nagle on i jego kompan postanawiają wszystkim wmówić, że są kółkiem różańcowym. Teoretycznie, w skrajnej sytuacji, może to doprowadzić nawet do przegranej miasta.
Jedny wyjątek to Haiku. W swoim testamencie członek kółka różańcowego wręcz powinien przekazać informację o swoim kompanie, przynajmniej moim zdaniem. Co prawda osoba może zostać narażona na nocne zabójstwo przez mafię (choć to zależy od reakcji kapłana/blokera itd.), ale jeśli przeżyje będzie dla nas pewnym punktem.

Asahina Shizue napisał:

Jesteś w mafii. Jaka jest twoja strategia na grę?

Nie jestem w mafii!!!111oneone
Nie podoba mi się to pytanie, dlatego pozwól, że na nie nie odpowiem. Nie jestem zwolennikiem dawania mafii jakichkolwiek wskazówek, a moja odpowiedź na to pytanie mogłaby w pewnym sensie być dla nich jakąś podpowiedzią.

Asahina Shizue, Shinjo Hanako: mam prośbę. Cytując kogoś, mogłybyście używać imienia i nazwiska, a nie tylko jednego z w/w? Ciężko mi się ogarnąć z tym dżapańskim Z góry dziękuję.

Akodo Masamune napisał:

Asahina Shizue napisał:

Przypuśćmy, że jesteś w mieście. Jaka jest twoja strategia na grę?

Starać się być aktywny, nie na rodzaju activelurka, który ogranicza się do linjkowego posta raz na jakiś czas, tylko bardziej analizować, wyciągać jakieś wnioski z postów [...]

Kuni Kazuo, Matsu Saori, Otaku Rikyu, Shinjo Hanako
A co wy o tym sądzicie? Jeśli popieracie kolegę powyżej, jak traktowalibyście takich activelurków? Linczować czy uznać za głupich, naiwnych zielonych, którym po prostu nie chce się grać?

 

#21 2015-09-01 22:34:29

Asahina Shizue

Gość

Re: Mafia XIX

Shinjo Hanako napisał:

Jak to zwykłym? Byłby ujawniony, a to jednak pomaga miastu.

Zwykłym miałam na myśli, że bez umiejętności.

Shinjo Hanako napisał:

[1]Moim zdaniem rabin. [2] Może poczekam na sąd Saori, zanim uzasadnię swój.

[1] Nie napisałam co prawda "swoją odpowiedź uzasadnij". Myślałam jednak, że to oczywiste, że oczekuję czegoś więcej.
[2] Nie rozumiem czemu chcesz na nią czekać z uzasadnieniem swojego wyboru.

Shiba Kei napisał:

Nie jestem w mafii!!!111oneone
Nie podoba mi się to pytanie, dlatego pozwól, że na nie nie odpowiem. Nie jestem zwolennikiem dawania mafii jakichkolwiek wskazówek, a moja odpowiedź na to pytanie mogłaby w pewnym sensie być dla nich jakąś podpowiedzią.

Nie rozumiem w jaki sposób twoja odpowiedź miałaby pomóc mafii.
Są dwie możliwości:
A - Jesteś w mafii, więc trudno ci teraz coś wymyślić. Nie możesz sprecyzować swojego sposobu gry. Zakładając taki scenariusz rzeczywiście to pytanie może ci się nie podobać. W końcu nikt nie chce zdradzać swojej strategi albo rażąco ją zmieniać.
B - Jesteś w mieście, a twoje wskazówki zamiast pomóc, raczej przeszkodzą mafii w działaniu. Muszą zmienić swój plan, żeby nie zachowywać się podobnie do twojej strategii. W końcu wtedy ich zachowania może być łatwo powiązane z kolorem czerwonym.

W każdym bądź razie nie wiem jak odpowiedź na to pytanie mogłaby pomóc mafii. Możesz mi wytłumaczyć co miałeś na myśli?

 

#22 2015-09-02 01:01:57

Doji Ginko

Wielki Zasłużony

Re: Mafia XIX

O czym wy w ogóle mówicie? Gramy anonimowo, to gramy anonimowo. Nie róbmy cyrku z odkrywaniem ról, umiejek itd. Już raz pewnie nie jedna osoba wiedziała jak się to skończyło na fairytail nakama. Więc darujmy sobie takie głupoty. Zaraz każdy zacznie rzucać w sytuacjach kryzysowych teksty typu: jestem rabinem, jestem sensorem i w ogóle kółeczkiem różańcowym...no proszę was. Już się rozpędziłem i uwierzę takiej osobie na słowo.
Więcej to wniesie chaosu aniżeli pożytku.

Mhm czyli początek klasyczny, rozmowy o umiejkach, mechanice etc. Pytania też słabej maści, ale grę jakoś rozruszyć trzeba.

Wybacz Asahina, ale też nie rozumiem twojego pytania z tym, jakbym grał jako mafioza. Jeżeli jestem mafiozom to i tak wcisnę Ci bajkę, w którą prawdopodobnie uwierzysz. A jeżeli jestem miastowym, to zmuszasz mnie żebym się wczuł w rolę czerwońca i odpowiedział Ci jakbym grał jako czerwony. Tak czy siak wyda Ci się to podejrzane, bo coś kręcę albo odpowiadam nie naturalnie. Jako, że pytanie było również do mnie, to odpowiem Ci tak:
Grałbym tak żeby nikt nie domyślił się, że jestem czerwonym. Czyli? Wtapiał się w otoczenie i czekał na dogodną okazje, żeby kogoś docisnąć i zlinczować, aż głupie miasto za tym pójdzie. Myślę, że ta odpowiedź powinna Cię zadowolić.

Shinjo Hanako, a czemu musisz czekać aż Saori odpowie na to pytanie i dlaczego nie uzasadniłaś swojej odpowiedzi?

Offline

 

#23 2015-09-02 02:45:26

Kasuga Kintoki

Gość

Re: Mafia XIX

Wątkami idę z grubsza od początku tematu.

Uwaga do Shiby Kei'a:
Mafia może również składać się z trzech członków, skoro mamy w grze (sub?)frakcję kółka różańcowego. Ale jeśli ktoś woli uznawać, że jest ich czterech (choćby po to, by czuć większą presję), to śmiało.

W kwestii kółka różańcowego, którą poruszył Shigeharu. Co dwie głowy to nie nie wiadomo jakiego koloru motłoch. Strategię powinni umieć obmyślić sami. Jeśli tego nie potrafią, to wskazówki, jakie miałbym udzielić pewnie i tak zostaną zmarnowane, więc nawet nie podejmuję zbędnego trudu. Do ujawnień ról dochodzi pod koniec gry (co niespodziewanie koreluje z typowym czasem pojawiania się sytuacji kryzysowych). Czy wtedy powinni to zrobić? Nie wiem.
Nie zamierzam również przypisywać Shigeharu próby sprowokowania rozmowy o kółku z niecnych pobudek. Tę myśl będę po prostu trzymał gdzieś z tyłu głowy. 

Podzielam pogląd Ginko o tym, że celem gry jest osiągnięcie w jakiś sposób satysfakcji. Jednocześnie zauważam, że dużą większą przyjemnością od gry w lotka (pojedynków za pomocą wylosowanych numerków) będzie pojedynek umysłów, obmyślanie nowych forteli przeciw mafii i odkrywanie luk w strategii rywala, a bezmyślne korzystanie ze wszystkich mechanik gry, to prędzej proszenie się o przegraną niż manifestacja cojones. Dodatkowo nie odnotowuję żadnej paniki z tym związanej, zatem Twój post uważam za "wygaszony" (bezwartościowy). 

W swoim pierwszym poście zwróciłem uwagę (nie musiałem się starać) na pojedynki i muszę przyznać, że Wasze uwagi mogą być pomocne. Z moimi wnioskami się jednak powstrzymam, żeby nie dać przypadkiem jakiegoś pomysłu mafii, a poza tym chciałbym jeszcze kilka niejasności przeanalizować i skonsultować z MG. Szkoda na to miejsca w grze, bo te analizy będą mieć znaczenie tylko w sytuacji, gdy już jakiś pojedynek zaistnieje, więc teraz byłoby to odwracanie uwagi. Zresztą niektórzy z Was też ograniczyli się (specjalnie, jak mniemam) do truizmów, by najwyraźniej nie zapuszczać się w niekorzystne dla miastowej strony mocy meandry.

Asahina Shizue napisał:

Jednak z tego co wiem, to chyba każdy ma tu jakieś mafijne doświadczenia.

Ta wiedza może być zdradliwa, bo ja np. nie mam pojęcia, z kim gram (i nie staram się domyśleć). A po niektórych postach wcale przekonany do tezy o wielkim doświadczeniu każdego gracza nie jestem.

Odpowiadając na Twoje pytanie:
Pierwszego dnia bacznie obserwuję, drugiego atakuję najsłabszy punkt miasta (najlepiej wykorzystując do tego nocne zabójstwo). Chyba że aktywność będzie niska, to czekam aż się miasto samo wyniszczy (ale to nie byłaby moja wina/zasługa).

Doji Ginko napisał:

Wybacz Asahina, ale też nie rozumiem twojego pytania z tym, jakbym grał jako mafioza. Jeżeli jestem mafiozom to i tak wcisnę Ci bajkę, w którą prawdopodobnie uwierzysz. A jeżeli jestem miastowym, to zmuszasz mnie żebym się wczuł w rolę czerwońca i odpowiedział Ci jakbym grał jako czerwony.

A czy właśnie nie na tym to polega, by przez cały czas odgadywać, co myślą czerwoni przeciwnicy?

 

#24 2015-09-02 09:28:11

Shinjo Hanako

Gość

Re: Mafia XIX

Pytanie, które zostało mi zadane ("sensor czy rabin"), dotyczy mechaniki gry i w małym stopniu jest pytaniem o własne odczucia czy pomysły. Gdybym miała uzasadnić odpowiedź, musiałabym dokładnie przeanalizować te dwie umiejki. Wydaje mi się, że celem takiego pytania jest zaproszenie do samodzielnej analizy gry. Pomyślałam, że jak ja przedstawię swoją analizę od razu, to Matsu Saori będzie mogła w zasadzie powtórzyć moją opinię, dodając może jedno czy dwa zdania komentarza. Dlatego najpierw chciałam zobaczyć jej odpowiedź, bo może się okazać, że będzie inna niż moja. Wtedy obie byłybyśmy zmuszone do przedstawienia swoich własnych przemyśleń. Jednak jeśli Matsu Saori dłużej nie będzie nic mówiła, to w końcu będę zmuszona napisać uzasadnienie przed jej odpowiedzią.

Shiba Kei napisał:

Kuni Kazuo, Matsu Saori, Otaku Rikyu, Shinjo Hanako
A co wy o tym sądzicie? Jeśli popieracie kolegę powyżej, jak traktowalibyście takich activelurków? Linczować czy uznać za głupich, naiwnych zielonych, którym po prostu nie chce się grać?

Lurkowanie świadczy moim zdaniem bardziej o byciu w mafii. Myślę jednak, że najpierw należałoby zlinczować gracza aktywnego, jeśli rzuciłby na siebie podejrzenia jakąś wypowiedzią. Taka przesłanka prawdopodobnie będzie silniejsza niż samo lurkowanie.

 

#25 2015-09-02 10:09:16

Akodo Masamune

Gość

Re: Mafia XIX

Shiba Kei napisał:

Nie jestem w mafii!!!111oneone
Nie podoba mi się to pytanie, dlatego pozwól, że na nie nie odpowiem. Nie jestem zwolennikiem dawania mafii jakichkolwiek wskazówek, a moja odpowiedź na to pytanie mogłaby w pewnym sensie być dla nich jakąś podpowiedzią.

Właśnie takie wskazówki są przydatne, one nie pomogą mafii, ale ułatwią pracę miastowym, można to potraktować jaką wskazówki czego można się spodziewać bądź wystrzegać, aby kogoś dorwać, czasem trzeba postawić się w jego miejscu i pomyśleć jak by się mógł zachować ta umiejętności jest potrzebna bardzo miastowym z umiejkami gdzie np. kapłan musi wiedzieć kogo chronić, bądź bloker kogo blokować.

Doji Ginko napisał:

O czym wy w ogóle mówicie? Gramy anonimowo, to gramy anonimowo. Nie róbmy cyrku z odkrywaniem ról, umiejek itd. Już raz pewnie nie jedna osoba wiedziała jak się to skończyło na fairytail nakama. Więc darujmy sobie takie głupoty. Zaraz każdy zacznie rzucać w sytuacjach kryzysowych teksty typu: jestem rabinem, jestem sensorem i w ogóle kółeczkiem różańcowym...no proszę was. Już się rozpędziłem i uwierzę takiej osobie na słowo.
Więcej to wniesie chaosu aniżeli pożytku.

Nikt nie robi cyrku i nikt nie zamierza się ujawniać nie wiem skąd ta nadinterpretacja.

Shinjo Hanako napisał:

Pomyślałam, że jak ja przedstawię swoją analizę od razu, to Matsu Saori będzie mogła w zasadzie powtórzyć moją opinię, dodając może jedno czy dwa zdania komentarza. Dlatego najpierw chciałam zobaczyć jej odpowiedź, bo może się okazać, że będzie inna niż moja. Wtedy obie byłybyśmy zmuszone do przedstawienia swoich własnych przemyśleń. Jednak jeśli Matsu Saori dłużej nie będzie nic mówiła, to w końcu będę zmuszona napisać uzasadnienie przed jej odpowiedzią.

W takim wypadku równie dobrze można powiedzieć, że Ty się podepniesz pod odpowiedź Saori. Nie rozumiem dlaczego chcesz czekać na nią. Rozumiem jak by to był jakiś post oskarżający, bądź obronny, ale to jest zwykłe pytanie i to takie w którym nic dziwnego nie będzie, jak odpowiedzi będą podobne bądź takie same.

 

#26 2015-09-02 11:22:00

Ikoma Akebono

Gość

Re: Mafia XIX

Kiedyś do rąk wpadla mi nowela, 128 stron napisanych jednym zdaniem. Uważam, że Rabin z ponadprzecietna inteligencją jest w stanie skonstruować pytanie o podobnym mechaniźmie. Tylko czy Rabin jest faktycznie inteligentny?

Też jestem zdziwiona dlaczego Shinjo Hanako chciala czekać na moją odpowiedź. Może to Twój sposób na pociągnięcie mnie za język :P

Jak traktować activelurków? wywnioskowac z ich wypowiedzi czy są głupi, zieloni, leniwi oraz zadawać mnóstwo pytań (o ile osąd nie jest mylny, co wyjdzie z czasem. każdy popełnia błędy)
To dopiero początek gry i większość czasami pisze co popadnie żeby na lurka nie wyjść. Mam tylko nadzieję, nie została mi przylepiona taka łatka ;)

 

#27 2015-09-02 12:44:30

Otaku Rikyu

Gość

Re: Mafia XIX

Asahina Shizue napisał:

Akodo Masamune, Doji Ginko, Asako Kyoko
Przypuśćmy, że jesteś w mieście. Jaka jest twoja strategia na grę?

Doji Ginko, Kasuga Kintoki, Kuni Kazuo, Otaku Rikyu, Shiba Kei
Jesteś w mafii. Jaka jest twoja strategia na grę?

Co to za insynuacja?
Pytania dla rozruszania towarzystwa, dobrze. Jednak nie mogę się zgodzić z Akodo Masamune jakoby miały one pomóc miastu. Chyba nikt nie gra pierwszy raz, żeby musiał korzystać z rad i strategii bardziej doświadczonych graczy. Jeśli jednak jest taka osoba dobrze by było, gdyby o tym poinformowała. Wracając, moim zdaniem odpowiedzi na te pytania bardziej pomogą mafii. Czerwony i tak będzie się podszywał pod zielonego, zielony będzie grał zielono. Dłuższe rozpisywanie się na temat strategii daje podstawę mafii do podkopania zielonego. Miałeś grać tak, a zrobiłeś to – nie jesteś zielony/ Zrobiłeś coś, co pisałeś, że zrobiłbyś będąc czerwonym -  jesteś czerwony. A czasem trzeba się do różnych absurdalnych kroków posunąć, wszystko i tak zależy od rozgrywki.

Kółko różańcowe – tu nie ma też jednej zasady ujawniać się czy nie ujawniać. Jeśli mafiosi mają olej w głowie i tak będą chcieli wykorzystać obie sytuacje na ich korzyść. 

Shinjo Hanako napisał:

Może poczekam na sąd Saori, zanim uzasadnię swój.

Dziewczę jeszcze dobrze postu nie napisało, Ty chcesz już znać jej opinię. Dlaczego jej zdanie jest dla Ciebie takie ważne? Kolejna luźna insynuacja? Jak już wcześniej ktoś wspominał, Ty również możesz się podpiąć pod jej wypowiedź.

Asahina Shizue, co Tobą kierowało, że w taki sposób rozdzieliłaś pytania?
Pytanie o konie i kaczkę za dużo do rozgrywki nie wniesie, a pisać o tym można całe eseje…

 

#28 2015-09-02 13:42:53

Shinjo Hanako

Gość

Re: Mafia XIX

Tak, Matsu Saori, chciałam Cię trochę pociągnąć za język. Dobrze, że się wypowiedziałaś Teraz czas na moją analizę.

Na początku gry na pewno silniejszy jest sensor. Rabin na początku gry i tak nie ma lepszego pytania do zadania niż o frakcję jakiejś osoby. A sensor poza frakcją pozna też umiejkę. Gdyby rabin na początku gry zadał jakieś skomplikowane pytanie np. "czy ta dwójka jest czerwona i ta osoba jest blokerem?", to tylko ryzykuje uzyskaniem mniejszej informacji (jeśli odpowiedź będzie "nie").

Czyli sensor na początku zdobywa więcej informacji. Nie należy go jednak przeceniać - nawet jak pozna frakcję, to ciężko mu będzie o tym poinformować osobę, która zrobi z niej użytek (czyli np. blokera). Z drugiej strony może na jej podstawie zacząć tworzyć teorie.

Wraz z rozwojem gry umiejka rabina staje się jednak coraz silniejsza. Może on w jednym pytaniu upewnić się co do kilku prawdopodobnych rzeczy (np. uważa, że dwóch graczy gra bardzo zielono, i za jednym zamachem to potwierdza). Im więcej w grze jest informacji, tym łatwiej jest rabinowi. Kiedy już zaczną powstawać skomplikowane teorie, rabin będzie mógł je sprawdzać (i czasem za jednym razem przekonać się o frakcji trzech lub więcej osób).

W skrócie: umiejka sensora pozwala mu tworzyć teorie, a umiejka rabina pozwala je sprawdzać. Sądzę, że ta druga jest trochę silniejsza.

Otaku Rikyu napisał:

Dziewczę jeszcze dobrze postu nie napisało, Ty chcesz już znać jej opinię. Dlaczego jej zdanie jest dla Ciebie takie ważne? Kolejna luźna insynuacja? Jak już wcześniej ktoś wspominał, Ty również możesz się podpiąć pod jej wypowiedź.

W mojej wypowiedzi nie było żadnej insynuacji, nie mam żadnych powodów, by nie ufać Matsu Saori. Po prostu chciałam, żeby przedstawiła własną analizę. To prawda, zawsze ta pisząca później mogłaby się podczepić pod tę wcześniejszą, ale gdybyśmy miały różne zdanie (Matsu Saori wybrałaby sensora), to byłoby to niemożliwe.

 

#29 2015-09-02 15:35:53

Doji Ginko

Wielki Zasłużony

Re: Mafia XIX

Kasuga napisał:

Dodatkowo nie odnotowuję żadnej paniki z tym związanej, zatem Twój post uważam za "wygaszony" (bezwartościowy).

Czyli jak wszystkie, które były przede mną. Nie mędrkuj bo póki co nikt wartościowego nie napisał. A post miał za zadanie zgasić potencjalnych graczy, którzy będą mieli tak zawiłe pomysły.

Akodo napisał:

Nikt nie robi cyrku i nikt nie zamierza się ujawniać nie wiem skąd ta nadinterpretacja.

Jak wyżej, po prostu staram się niszczyć najgorsze pomysły już w zarodku. Tym bardziej, że dwie osoby zaczęły to rozpatrywać. Wolę uniknąć takiego scenariusza, chociaż w tej grze wszystko jest możliwe. Jeżeli jest pewien gracz o którym myślę.

Kasuga napisał:

A czy właśnie nie na tym to polega, by przez cały czas odgadywać, co myślą czerwoni przeciwnicy?

No tak oczywiście, ale to pytanie nie wydaję mi się jakoś za specjalnie pomocne miastu czy nawet osobie, która je zadała. Jest dokładnie tak jak mówi Otaku Rikyu, pytanie to może dać więcej chaosu w dalszej części gry. Co gorsza będzie to pytanie, które łatwiej podkopie zielonego. Faktycznie jak napisze potencjalny zielony jak będzie grał, a potem z powodu takiej sytuacji w grze, a nie innej obierze inną taktykę i zaczną go brać pod lincz, bo pisał jedno, a robi drugie. To zacznie się robić jakieś bagno.
Ok, to teraz powiesz mi jak to pytanie miałoby pomóc w znalezieniu czerwonych? Co złego przynieść może, to już wiemy, a co dobrego miałoby przynieść?

Offline

 

#30 2015-09-02 16:18:54

Asako Kyoko

Gość

Re: Mafia XIX

Asahina Shizue napisał:

Akodo Masamune, Doji Ginko, Asako Kyoko
Przypuśćmy, że jesteś w mieście. Jaka jest twoja strategia na grę?

Wygrać?
Nie, poważnie - nie wiem, jakiej odpowiedzi się spodziewałaś.

Shinjo Hanako napisał:

Kyoko, to o czym piszesz nie jest możliwe. Gdy mafia zabije jednego z kółka, to drugi nie stani się zwykłym zielonym, bo jego kolega z kółka napisze przed śmiercią haiku

Nie za bardzo rozumiem, o co Ci w tym chodziło. Możesz wytłumaczyć?

Shinjo Hanako napisał:

Asahina Shizue napisał:

Przecież gdy mafia się domyśli kto jest w kółku to szybkie nocne zabójstwo, spowoduje że drugi stanie sie zwykłym zielony.

Jak to zwykłym? Byłby ujawniony, a to jednak pomaga miastu.

Tego też nie zrozumiałam - to, że mafia się domyśli, nie znaczy, że miasto też będzie o wiedziało kto jest drugą osobą z Kółka.
Co do samego Haiku - przecież nie można w nim pisać nicków wprost, a bez tego przekazanie informacji o drugiej osobie raczej do najprostszych nie należy. Chyba, że coś źle zrozumiałam.

Kasuga Kintoki napisał:

Mafia może również składać się z trzech członków, skoro mamy w grze (sub?)frakcję kółka różańcowego. Ale jeśli ktoś woli uznawać, że jest ich czterech (choćby po to, by czuć większą presję), to śmiało.

Kółko jest częścią miasta i ma z nim wspólny cel, dlatego nie brałabym ich jako oddzielnej frakcji. Cóż, bezpieczniej jest zakładać, że mafiozów jest czterech, a wiec są w stanie wygrać już drugiego dnia.

Dobra, bo zbytnio skupiłam się na Kółku.

Doji Ginko napisał:

O czym wy w ogóle mówicie? Gramy anonimowo, to gramy anonimowo. Nie róbmy cyrku z odkrywaniem ról, umiejek itd. Już raz pewnie nie jedna osoba wiedziała jak się to skończyło na fairytail nakama. Więc darujmy sobie takie głupoty. Zaraz każdy zacznie rzucać w sytuacjach kryzysowych teksty typu: jestem rabinem, jestem sensorem i w ogóle kółeczkiem różańcowym...no proszę was. Już się rozpędziłem i uwierzę takiej osobie na słowo.

Słabo, powiem Ci. Czasami ujawnienie się potrafi pomóc miastu, jeśli tylko jest wykonane w odpowiednim momencie i przynosi odpowiednie informacje, a na razie jakoś nikt się do tego nie kwapi.

Shinjo Hanako napisał:

W skrócie: umiejka sensora pozwala mu tworzyć teorie, a umiejka rabina pozwala je sprawdzać. Sądzę, że ta druga jest trochę silniejsza.

Chyba na odwrót; Sensor dostaje suche fakty w postaci przynależności i umiejki danej osoby, Rabin natomiast może sprawdzić dwie podejrzane przez niego osoby z pytaniem "Czy przynajmniej jedna osoba z tej dwójki jest w mafii".
Chociaż zgadzam się, że dzięki temu, że Sensor potrafi poznać umiejkę oprócz frakcji, jest lepszy w początkowej fazie gry.

Doji Ginko napisał:

Akodo Masamune napisał:

Nikt nie robi cyrku i nikt nie zamierza się ujawniać nie wiem skąd ta nadinterpretacja.

Jak wyżej, po prostu staram się niszczyć najgorsze pomysły już w zarodku. Tym bardziej, że dwie osoby zaczęły to rozpatrywać. Wolę uniknąć takiego scenariusza, chociaż w tej grze wszystko jest możliwe. Jeżeli jest pewien gracz o którym myślę.

Drugi Twój post i drugi raz nawiązujesz do innej gry. Wiesz, że mafia za każdym razem się różni, tym bardziej, że nie wszyscy tutaj są z FairyTail Nakama?
Dlaczego wolisz uniknąć takiego scenariusza, skoro są przypadki, w których ujawnienie się odpowiedniej osoby w odpowiednim czasie potrafi zapewnić miastu zwycięstwo?
No i kto niby zaczął rozpatrywać ujawnienie się, bo chyba nie potrafię czytać., gdyż nic takiego nie widziałam w poprzednich postach.
Dodatkowo, jakiego posta uważasz za wartościowego, skoro według Ciebie jeszcze takiego nie było?

Kuni Kazuo, dlaczego jesteś przebrzydłym lurkiem?

Akodo Masamune, Kasuga Kintoki, Asahina Shizue
Czy macie już jakieś swoje pewniejsze typy co to przynależności niektórych graczy?

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.fenestrainterra.pun.pl www.hajszpan.pun.pl www.akatsukifreinds.pun.pl www.cold-wars.pun.pl www.ffallybk.pun.pl